Mistrovství světa - I. A Divize

Maďarsko – Rumunsko

1:2

konec (0:0, 0:0, 1:2)

01.05.2024, 12:30 • Sparkasse Arena, Bolzano • 3. kolo • Libor Štěpán (@libstep73)

Maďarsko tak sice zatím zůstává na čele tabulky I. A divize, ale s největší pravděpodobností jen do doby, než svá dnešní utkání dohrají Itálie a Slovinsko. Právě těmto týmům budou Maďaři čelit v posledních dvou kolech a aby zůstali na postupových pozicích, musí aspoň jeden z nich porazit. To Rumuni si těmito absolutně nečekanými 3 body výrazně pomáhají v boji o záchranu, ale musí to potvrdit v klíčových soubojích s Koreou a Japonskem. Zaváhat si mohou dovolit jen jednou.

6. Japonsko 0-0-1-1 4:7 1

Z tohoto utkání je to vše, ale již v 16:00 začíná další pikantní derby Japonsko–Korea, k jehož sledování vás zvu. Bude se na co dívat. (14:59:17)
Nejlepšími hráči utkání byli vyhlášeni na maďarské straně obránce Henrik Nilsson, na rumunské straně zcela překvapivě nikoliv skvělý brankář Zoltán Töke, nýbrž obránce Matias Haaranen.
To všechno sledovalo v bolzanské Sparkasse Areně 2 212 převážně maďarských diváků a fanoušků, ale jásajících rumunských hloučků se také několik našlo.
Střely na branku ve třetí třetině – 16:4
Střely na branku v celém utkání – 32:19
Prvotřídní senzace je na světě a Maďarsku se výrazně komplikují postupové plány! Do třetí třetiny sice vstoupilo o poznání méně aktivněji než do prvních dvou, přesto si velmi rychle vypracovalo obrovskou šanci, kterou Mihaly ani nadvakrát neproměnil, Töke měl štěstí a puk zůstal ležet na čáře. Domácí se ale hnáni početnou skupinou fanoušků dostali nakonec do výrazného tlaku a přicházely další velké šance, Mihályho teč vychytal Töke, který měl o chvíli později i štěstí, že ho Galló při přesunu vyloženě trefil. A tak přišel trest. Z ojedinělé šance se na druhé straně prosadil dokonale přesně střílející Balázs Péter a 10,5 minuty před koncem musel favorit dohánět manko. Rychle mohl vyrovnat Garat, ale povedlo se to až v 56. minutě šikovně tečujícímu Jánosovi Hárimu. Maďaři tlačili dál, chtěli vyhrát za 3 body, jenže stačil jeden další protiútok, jedna chyba v obraně a 51 sekund před koncem rozhodl o vítězství Rumunska, které přitom za celou třetí třetinu mělo pouhé 4 střely na branku, po skvělé individuální akci v útočném pásmu Otto Sándor-Székely! Nic na tom nezměnila ani maďarská hra bez brankáře.

Rumunsko vítězí nad Maďarskem poprvé po více než 12 letech, během kterých nastřádalo 5 porážek, v nichž hned 3× nedalo ani jeden gól! Na mistrovství světa se tak stalo dokonce po dlouhých 27 letech!

59:54

Další rána od modré po vyhraném buly, Töke ale utěsnil všechny díry v postoji a má puk v klíně.

59:49

Sražená střela od modré čáry do ochranné sítě, oddechový čas i pro Rumunsko.

59:09

Maďaři si samozřejmě ihned vzali timeout a poté už na buly ve středním pásmu poslali 6 hráčů, Bálizs je na střídačce!

59:09

59:09 SÁNDOR-SZÉKELY - 1:2

59:09

Rumunsko právě vstřelilo branku!
To je neskutečné, Rumuni znovu vedou a tentokrát už jsou senzaci nesmírně blízko! Poté, co na druhé straně nezametl Galló střílenou přihrávku k pravé tyči do branky, potáhl puk po pravé straně Roberto Gliga, v pádu ho dokázal posunout OTTOVI SÁNDORU-SZÉKELYMU, jenž se protáhl po mantinelu, natlačil se před Háriho, dlouhým blafákem položil Bálizse a následně se stěstím dostal puk do branky, kotouč za čáru sotva doskákal!
Asistence: Roberto Gliga, Robert Ferencz-Csibi.

58:30

Domácí si po buly vypracovali jeden střelecký pokus mimo, teď už ale Imre vyváží puk ze třetiny.

58:02

Zakázané uvolnění Rumunska, vhazuje se po pravici Tökeho.

57:43

To by si ovšem nesměli komplikovat situaci v rozehrávce za vlastní brankou, jak teď předvedli Garát s Vargou.

56:56

Maďaři se samozřejmě s remízou nechtějí spokojit a chtějí rozhodnout už v 60 minutách.

55:40

55:40 HÁRI - 1:1

55:40

Maďarsko právě vstřelilo branku!
Favorit dlouho nic neměl, ale nakonec z nenápadné akce vyrovnává! Třikrát si hráči přenechali puk na modré čáře, aby se zbavili napadajících protihráčů, až se dostal ke střele Zétény Hadobás, který úmyslně nahazoval puk hodně k levé tyči, kde byl připravený JÁNOS HÁRI a srazil puk mezi betony, s tím už brankář nemohl nic dělat!
Asistence: Zétény Hadobás, Bence Stipsicz.

54:57

Hosté skvěle zabojovali v útočném pásmu o nahozený puk a dokonce z toho měli pokus od modré čáry. Další cenné sekundy.

54:01

Gliga hledal Skachkova na brankovišti přihrávkou zpoza brankové čáry, ale obránci puk do nebezpečné pozice nepustili.

1:2

Branky a nahrávky: 56. Hári (Hadobás, Stipsicz) – 50. Péter, 60. Sándor-Székely (Gliga, Ferencz-Csibi)

Maďarsko: Bálizs (Horváth) – Kiss, Nilsson, Stipsicz, Fejes, Garát, Ortenszky, Hadobás – Erdély (C), Sebök, Papp – Varga, Hári, Nemes – Szabó, Sárpátki, Galló – Mihaly, Németh, Terbócs
Trenér: Don MacAdam

Rumunsko: Töke (Adorjan) – Haaranen, Imre, Sallo, Bors, Györfy, Ferencz-Csibi, Láday, Kovács – S. Rokaly, Reszegh, Péter – Skachkov, Gliga (C), Zagidullin – Sándor-Székely, Zs. Molnár, Zo. Molnár – Fodor, Gajdo, N. Rokaly
Trenér: Dave MacQueen

Rozhodčí: Hoppe (GER), Zrnić – Zgonc (oba SLO), Mantovani (ITA)

Diváci: 2 212

12:44 HUN 2 Terbócs, sekání
26:55 ROU 2 Skachkov, hákování