„Název stadiónu jsme zatím neřešili, určitě budeme hledat vhodné jméno, jestli v názvu zůstane jméno Evžena Rošického, ještě nedokážeme říct,“ dodává František Čupr.
„Výnos bude součástí rozpočtu asociace, o jeho využití bude rozhodovat výkonný výbor. Nechci zkratkovitě tvrdit, že všechno půjde do amatérské kopané, ale určitě na ni nebudeme zapomínat,“ zodpověděl další dotaz Petr Fousek.
„Plánujeme stadión pro 35 000 diváků, ale přesnou kapacitu budeme samozřejmě znát až podle samotného projektu. Určitě neplánujeme zatahovací střechu, chceme, aby stadión primárně sloužil fotbalu a ne například koncertům,“ vyjádřil se dále Tomáš Křivda.
„Během spartakiády byl strahovský kopec schopen obsloužit stovky tisíc diváků a fungovalo to,“ dodává František Čupr. „Samozřejmě výhradou je, že stadión je do kopce, ale na druhou stranu po zápase to bude radostně dolů z kopce.“
Tomáš Křivda odpovídá na téma MHD a dostupnosti: „Tramvajová trať má již stavební povolení, v roce 2027 by měla být hotová trať z Malovanky přímo sem na Strahov. Navíc je zpracováván koncept návratu trolejbusové dopravy, variant, jak sem přivézt velké množství fanoušků je více. Budeme určitě preferovat hromadnou dopravu před individuální automobilovou, ale samotná dopravní studie je krok pro nejbližší měsíce.“
Sledujte tisíce přímých přenosů na TV Tipsport, největší internetové sportovní televizi!
„Rádi bychom samozřejmě pětiletou lhůtu zkrátili, ale v České republice není zisk stavebního povolení nic jednoduchého a tady se bavíme o stavbě pro 35 000 fanoušků za čtyři a půl až pět miliard korun,“ říká František Čupr. „Doufám, že budeme moci jednou pochválit i zaměstnance stavebních úřadů a magistrátu, že se podařilo lhůtu zkrátit, ale teď si to odhadovat netroufám.“
„Po skončení domluvené doby užívání stadiónu se pozemek převede na Spartu, takže poté bude stát stadión na jejím vlastním pozemku,“ dodal Ondřej Chmela.
„Sparta postaví na pozemku, patřícím FAČR, vlastní stadión na své vlastní náklady. Během následujících 5 let bude Sparta získávat potřebná veřejnoprávní povolení a dalších 5 let bude vyhrazeno na samotnou stavbu,“ upřesňuje advokát Ondřej Chmela.
Další ze svazových místopředsedů Jan Richter doplňuje další podmínky smlouvy: „Máme právo na tři reprezentační zápasy ročně. Vlastní národní stadión by se nám asi nepodařilo vybudovat, nový stadión budeme brát jako důstojný stánek nejen pro Spartu, ale pro všechny, kdo mají rádi český fotbal.“
Generální ředitel Sparty Tomáš Křivda navazuje: „Pro nás bylo důležité dotáhnout formálně spolupráci tak, abychom mohli začít vystupovat jako strana, která může rozvíjet pozemky pod stadiónem Evžena Rošického. Máme za sebou úvodní schůzky na magistrátu a připravujeme vyhlášení mezinárodní architektonické soutěže.“
Jako další si bere slovo místopředseda FAČR Jiří Šidliak. „My jako zástupci jsme se snažili, aby ze smlouvy profitoval celý český fotbal. Sparta za využívání pozemku bude platit 30 milionů ročně po dobu 30 let, částka bude navíc každoročně valorizována o inflaci, takže fotbalová asociace získá celkově částku převyšující miliardu korun a tyto prostředky může využít pro rozvoj fotbalu v celé republice včetně amatérského.“
Nyní přímo před novináři probíhá podpis samotné smlouvy o smlouvě budoucí oběma stranami.
„Nebude to jen stadión pro Spartu, ale věříme, že zde spoustu úspěšných utkání odehraje i česká reprezentace. Nejsme v bodu nula, ale v bodu jedna, čeká nás ještě spousta práce a příprav, abychom dostali stavební povolení. Chci také poděkovat starostům Čižinskému z Prahy 7 a Stárkovi z Prahy 6, který měl zajímavý proslov o tom, že Strahov zůstane sportovním vrškem,“ pokračuje František Čupr.
„Může se zdát, že práce na smlouvě probíhala dlouho, protože valná hromada byla téměř před rokem, ale jeto velmi obsažný a komplexní dokument. Jedná se o stovky miliónů až miliardy korun, což jsou peníze, které my jakožto klub chceme do nového stadiónu investovat, a celý proces musel být naprosto transparentní, aby do budoucna nevzniklo jakékoli podezření, že jedna ze stran získala nějakou neoprávněnou výhodu,“ konstatuje místopředseda představenstva Sparty.
František Čupr za Spartu začíná poděkováním. „Chtěl bych poděkovat panu předsedovi i místopředsedům za to, že zde dnes můžeme sedět. V posledních týdnech jsme se potkávali velmi často a intenzivně a výsledkem je, že dnes můžeme podepsat pro český fotbal významnou smlouvu o smlouvě budoucí.“
„Chtěl bych zdůraznit transparentnost, o projektu rozhodovala třikrát valná hromada jako nejvyšší orgán FAČR. Rozhodlo se, že řešení bude sportovní, což znamená stadión, a poté, že na základě ukončené mezinárodní soutěže budeme spolupracovat se Spartou,“ dodává předseda fotbalového svazu.
Petr Fousek vítá přítomné a uvádí významný milník českého fotbalu. „Podařilo se vyřešit situaci kolem areálu stadiónu Strahov a stadiónu Evžena Rošického. Ten příběh trvá nejméně od roku 2014 a od našeho příchodu do funkcí roku 2021 jsme tuhle záležitost chtěli vyřešit.“