Statistiky:
Exkurze do pravidel
Utkání se hraje na 4 čtvrtiny, přičemž každá trvá 15 minut. V případě nerozhodného stavu se bude prodlužovat po 15minutových periodách, dokud nebude znám vítěz.
Hrací čas se zastavuje při vyběhnutí hráče s míčem do zámezí (ne vždy) nebo v případě nezkompletované přihrávky. Dále vždy 2 minuty před koncem druhé a čtvrté čtvrtiny (tzv. two-minute warning). Zastavuje se i při zranění hráče, kdy je potřeba ošetření. Každý tým má tři oddechové časy na poločas, při kterých se také zastavuje čas.
Oba týmy se postupně střídají v útoku, přičemž mají k dispozici čtyři pokusy (downy) k posunu o deset yardů. Pokud by na čtvrtý pokus nedokázali udělat potřebný posun, přichází o míč a na hřiště nastupuje ofenziva soupeře, která začne útočit z místa, kde předchozí akce skončila. Proto se při čtvrtém downu v drtivé většině případů používá tzv. punt, tedy odkop z ruky, kdy punter dokáže odkopnout míč většinou kolem 40–60 yardů daleko a výrazně tak ztíží soupeři útočnou akci. V případě, že tým pronikne hlouběji do útočné poloviny, může zvolit také možnost kopu z pole na branku (field goalu), kterým může navýšit svůj zisk o 3 body.
Pokud se tým po zemi nebo vzduchem dostane až do end zóny (10yardový prostor na obou stranách hřiště za vymezenými 100 yardy na hřišti), získává touchdown. Ten je za 6 bodů, k tomu má tým ještě možnost potvrdit touchdown buď kopem rozehraným z 15 yardů (extra point – 1 bod), nebo zvolit útočnou akci z 2 yardů před end zónou a v případě úspěchu získat 2 body.
V případě porušení pravidel mohou rozhodčí hodit na hřiště žlutou vlajku (flag) a proviněný tým, ať už útočící, nebo bránící, je posunut po hřišti o určitý počet yardů (5, 10, 15 nebo posun na úroveň místa přestupku). Pokud se trenérům jednotlivých týmů nezdá rozhodnutí rozhodčích, mají možnost v některých případech vhodit na hřiště červenou vlajku před rozehráním další akce a využít challenge. Mají dvě tyto možnosti v zápase, přičemž v případě úspěchu té první získávají ještě jednu navíc, naopak jakýkoliv neúspěch znamená automaticky ztrátu jednoho oddechového času. Zároveň to znamená, že pro využití challenge musí mít tým k dispozici aspoň jeden timeout.
Útočící tým ztrácí svoji možnost útočit, pokud nevyužije čtvrtý down k potřebnému zisku pro další první down, dále pokud použije punt, pokud quarterback hodí míč přímo do rukou soupeřova obránce (interception), či pokud hráči vypadne (vlastní nešikovností, nebo třeba vyražením od soupeře) míč z ruky dříve, než se hráč dotkne loktem, zády či kolenem hřiště (fumble). Právě při dotyku hráče s míčem těmito částmi těla se zemí zároveň s kontaktem jakoukoliv částí těla s obráncem končí daná akce a útočící tým pokračuje z tohoto místa dalším downem.
Dlouhodobá vzájemná bilance se začala psát už v roce 1960 a zpočátku se v AFL tyto celky setkávaly 2× ročně, ačkoliv nepatřily do stejné divize. Po sloučení s NFL už příslušnost do různých divizi znamenala velmi nepravidelnou a nízkou frekvenci střetů, která se po reorganizaci v roce 2002 ustálila na základní 3leté rotaci s možností vložených utkání, pokud skončily ve svých divizích na stejné pozici. K těm ale došlo od té doby jen 2×. Celkem tak bylo dosud sehráno pouze 41 utkání (přičemž po roce 1967 jen 26) a o něco lépe si vedou Bills, zvítězili 23×, Broncos 17×, hned historicky druhý duel v listopadu 1960 skončil remízou. K jednomu z těchto zápasů došlo v play-off, jednalo se o finále konference AFC v sezoně 1992, a šlo o defenzivní bitvu v těžkých podmínkách, v níž padaly body až ve druhém poločase a domácí Buffalo nakonec postoupilo do Super Bowlu po těsné výhře 10:7. Bills si v celkové bilanci výrazně pomohli hned na začátku, v letech 1962–1967 uspěli hned 9× za sebou, nejdelší vítězná šňůra Broncos má 5 záznamů a probíhala v letech 1995–2007. Od té doby se ale opět vede lépe Buffalu, ze 7 zápasů hraných v letech 2008–2023 vyhrálo 5×, z toho 2× už s Joshem Allenem na quarterbacku. Úplně poslední vzájemné utkání však ovládl v minulé sezoně v listopadu Denver a dokonce to bylo na hřišti soupeře. Na začátku si vypracoval 9bodový náskok, který však po poločase ztratil a v posledních 2 minutách dokonce prohrával, jeho tehdejší quarterback Russell Wilson však dotáhl poslední drive k poměrně krátkému field goalu, který Will Lutz s vypršením hrací doby proměnil, čímž stanovil konečný výsledek na 22:24. Obecně domácí prostředí v soubojích těchto klubů nehraje velkou roli, důležitá je opravdu především aktuální forma.
Jelikož je Bo Nix nováček a v této sezoně se Bills a Broncos nesetkali, půjde o vůbec první střet tohoto quarterbacka jak s Buffalem, tak s jeho lídrem Joshem Allenem. To Josh Allen už hrál proti Denveru 3× a předváděl nevyrovnané výkony. Poprvé se tomuto soupeři postavil ve své druhé ligové sezoně, v listopadu 2019, a výhra 20:3 byla především dílem obrany. Allen zkompletoval 15 z 25 přihrávek pro 185 yardů, 2 touchdowny, 1 interception, a dosáhl ratingu 92,9. K dalšímu duelu došlo o 13 měsíců později, hrálo se v Coloradu a Josh Allen rozbalil své mistrovství naplno. 28 ze 40 přihrávek, 359 yardů, 2 touchdowny, rating 114,5 a k tomu všemu přidal další 2 touchdowny po zemi. Výrazně tak přispěl k suverénní výhře 48:19. V minulé sezoně si však před vlastními fanoušky vybral slabší den, zkompletoval jen 15 z 26 přihrávek pro 177 yardů, 1 touchdown a 2 interceptions, rating pouhých 59,3. V závěru ještě zachraňoval situaci běhovým touchdownem, kterým dostal svůj tým do vedení, ale na výhru to nakonec nestačilo. Byla to výjimka v jinak výborných výkonech, co předváděl. Také letos hraje skvěle, potvrdí to ale i v play-off, kde zdaleka ne vždy dokáže situaci ustát s chladnou hlavou? A jak si povede Bo Nix při svém vůbec prvním startu ve vyřazovací fázi NFL? (14:03:53)
Denver Broncos také patří mezi zakládající členy AFL a hraje tak od roku 1960, dlouho však byl především do počtu. Na první triumf v divizi a zároveň i postup do play-off čekal až do své 18. sezony. Od té doby ale patřil mezi ty lepší kluby a hned 8× se probojoval do Super Bowlu, což je dělený druhý nejvyšší počet ze všech. Ale jen 3× se radoval ze zisku Lombardiho trofeje, v ročnících 1997, 1998 a 2015. A právě po posledním titulu nastalo druhé temnější období, kdy se tým spíše hledal a ani jednou nepostoupil do play-off. Tak tomu bylo i v minulé sezoně, první pod vedením trenéra Seana Paytona, kde sice po strašidelném startu nakonec o postup bojoval, avšak závěr nezvládl a posedmé za sebou skončil se zápornou zápasovou bilancí. A Broncos se rozhodli pro radikální změnu, po 2 letech propustili quarterbacka Russella Wilsona a na draftu si na 12. pozici vytáhli Boa Nixe, jehož rovnou postavili do základní sestavy. Nix se zpočátku hledal a potřeboval se adaptovat na NFL, i to byl důvod porážek v úvodních zápasech v Seattlu se Seahawks a doma s Pittsburghem Steelers. Poté ale po velmi dobrém výkonu nečekaně vyhráli na stadionu Tampy Bay Buccaneers a Bo Nix se do toho postupně začal dostávat. Ve velké bitvě obran dokázali vyhrát i v New Yorku nad Jets a ofenzivní sílu poprvé naplno ukázali doma v divizním souboji s Las Vegas Raiders. Najednou byli na bilanci 3-2 a fanoušci začali být zvědaví. Výkony však připomínaly horskou dráhu. Nezvládnutý první poločas stál další divizní duel s Los Angeles Chargers, naopak v New Orleansu domácí Saints nekladli téměř žádný odpor a skvělá druhá čtvrtina rozhodla i o výhře nad Carolinou Panthers. Střet s realitou znamenal 31bodový debakl v Baltimoru s Ravens, ale že to nebude tak špatné, ukázal hned další týden v Kansasu City. Denver mohl nad Chiefs dokonce vyhrát, ale s vypršením hrací doby mu byl zablokován potenciálně vítězný field goal. I tak se ale vrátilo sebevědomí a výsledkem byla demolice Atlanty Falcons rozdílem 32 bodů, otočka skóre v odvetě v Las Vegas proti Raiders i zvládnutá přestřelka s Clevelandem Browns. A když po volném týdnu přejel i Indianapolis Colts, byl najednou na bilanci 9-5 a k jistotě postupu do play-off chybělo jediné vítězství. V klíčovém souboji o druhé místo v divizi AFC West však nezvládl poslední čtvrtinu a prohrál v Los Angeles s Chargers. A když po Vánocích v prodloužení ztratil i další přímý souboj o postup v Cincinnati s Bengals, musel se bát až do posledního kola. V něm však měl situaci výrazně ulehčenou, Kansas City Chiefs s jistotou nasazené jedničky poslal do Denveru náhradníky a Broncos si proti nim spravili chuť vítězstvím o 38 bodů, nejvyšším v sezoně. Bilance 10-7 sice stačila jen na třetí místo v divizi AFC West, ale v celé konferenci AFC poslední postupovou sedmou příčku, čímž ukončili půst a po 9 letech se objevují ve vyřazovací fázi. V ní už nemají co ztratit a s čistými hlavami jedou do Buffala, kde proti Bills můžou jen překvapit. Podaří se jim to?
Buffalo Bills zahájilo soutěžní činnost v sezoně 1960 jako zakládající člen AFL, konkurenční ligy, jež se v roce 1970 s NFL sloučila. Ačkoliv patří mezi známé organizace, ty největší úspěchy se mu dosud vyhýbají. Vyhrálo sice samostatnou AFL v letech 1964 a 1965, jenže od zavedení společného finále s NFL až na titul nikdy nedosáhlo, ačkoliv drží jeden obdivuhodný primát. Jako dosud jediný klub se dokázal probojovat do Super Bowlu hned 4× za sebou, jenže pokaždé v něm prohrál. Stalo se tak v sezonách 1990–1993. V současnosti opět patří mezi každoroční favority, ale nedaří se mu své ambice naplňovat. Tak tomu bylo i v minulém ročníku, kdy potřetí za sebou vypadl v divizním kole, doma podlehl svému současnému krypronitu, Kansasu City Chiefs. Před touto sezonou odešlo několik dřívějších opor vyššího věku a někteří odborníci pasovali Buffalo dokonce až na třetí pozici v divizi AFC East. Jenže tým trenéra Seana McDermotta předváděl pod taktovkou quarterbacka Joshe Allena od úvodního kola skvělé výkony v ofenzivě a úvodní zvládnutou bitvu s Arizonou Cardinals následovaly vysoké výhry v Miami nad Dolphins a především doma o 37 bodů nad Jacksonvillem Jaguars. Jenže poté přišlo kruté vystřízlivění v podobě debaklu v Baltimoru od Ravens, když si z jeho obrany dělal dobrý den především running back Derrick Henry. V Houstonu pak nezachytilo především první čtvrtinu a stíhací jízdu proti Texans k úspěchu nedotáhlo. Možná krize však byla zažehnána ubojovanou výhrou v New Yorku nad Jets a Bills se rozjeli k velkému ofenzivnímu představení, když 8× za sebou pokořili 30bodovou hranici. Doma přejeli Tennessee Titans, venku Seattle Seahawks, v odvetě s Miami Dolphins zvládli přetahovanou o vedení, i přes chvilkový výpadek s přehledem zvítězili v Indianapolisu nad Colts a velkou psychickou vzpruhou se stal v polovině listopadu triumf nad Kansasem City Chiefs, což dokázali jako první v sezoně. Po volném týdnu spláchli i San Francisco 49ers a už 5 kol před koncem si zajistili pátý triumf v divizi AFC East za sebou. Pod dojmem této jistoty na chvíli povolila obrana, která si vybrala volno v Los Angeles proti Rams a výsledkem byl jeden z nejkrásnějších zápasů celé základní části s 86 body a těsnou porážkou Buffala, první po 7 výhrách. Chuť si ale spravilo hned o týden později ve velmi očekávaném střetu explozivních útoků a dokonce 90bodové přestřelce s Detroitem Lions na jeho hřišti. Nečekaně se ale natrápilo s New Englandem Patriots, kdy otáčelo ztrátu 14 bodů. A když po Vánocích nedalo šanci New Yorku Jets, zajistilo si potřetí za sebou nasazení do play-off jako číslo 2 v konferenci AFC. Zároveň zůstalo poprvé od roku 1990 v základní části doma neporažené a Josh Allen jako první quarterback historie dosáhl ať už vzduchem, nebo po zemi aspoň 40 touchdownů v 5 sezonách v řadě. K poslednímu utkání pak odjeli do Foxborough náhradníci a ti v odvetě s New Englandem Patriots i tak poměrně nečekaně prohráli, takže konečná bilance Bills po základní části je 13-4 a především 525 skórovaných bodů, což je nový klubový rekord. Jako druzí nasazení mají jistotu domácího prostředí minimálně do divizního kola a do něj se budou chtít probojovat přes Denver Broncos, jedno z příjemných překvapení ročníku. Potvrdí pozici velkého favorita?
V NFL postupuje od sezony 2020 z každé konference do play-off 7 týmů. 4 vítězové divizí a 3 další celky s nejlepší zápasovou bilancí. Nasazení týmů je následující: vítězové divizí obsadí pozice 1–4, základním kritériem je co nejlepší zápasová bilance ze základní části. Zbylé 3 postupující kluby se zařadí na pozice 5–7 podle stejných kritérií. Může se tak stát, a běžně se stává, že některý vítěz divize má horší zápasovou bilanci než postupující tzv. na divokou kartu, avšak je nasazen výše. Vítěz konference po základní části má v 1. kole volno. V tzv. Wild Card Round se utkají 2. se 7., 3. se 6. a 4. s 5. nasazeným. Vítězové postupují do 2. kola, tzv. Divisional Round. Zde se utká odpočatý vítěz základní části s nejníže nasazeným postupujícím z 1. kola, zbylí dva postupující se střetnou spolu. Vítězové 2. kola postupují do finále konferencí, jejich vítězové si to poté rozdají v Super Bowlu o Lombardiho trofej. Všechny „série“ v play-off rozhoduje jediný zápas.