02.08.2024, 16:34 • Champ de Mars Arena, Paříž • O medaile • Tadeáš Rulf

Medailisté

zlato:Teddy Riner (FRA)
stříbro: Kim Min-čong (KOR)
bronz: Temur Rachimov (TJK) a Ališer Jusupov (UZB) (17:59:18)
Je konec, famózní výkon legendy tohoto sportu 35letého nyní již trojnásobného olympijského vítěze znamená, že zlatá medaile zůstává v Paříži. Francouz si ve finále dokázal po takticky skvěle zvládnutém mači poradit s hlavním favoritem soutěže úřadujícím mistrem světa Korejcem Kimem, který se tak musí spokojit se stříbrem. Oba bronzy pak putují do postsovětských republik, prosadit se dokázala světová trojka Temur Rachimov z Tadžikistánu a devátý muž ratingu Uzbek Ališer Jusupov.

Již v osmifinále bohužel soutěž opustil český reprezentant Lukáš Krpálek, kterého dokázal dostat na lopatky neúspěšný muž ze zápasu o bronz a syn dvojnásobného olympijského vítěze v této disciplíně Hitošiho Saitóa Tacuru.z Japonska.

Zklamán z průběhu turnaje je kromě Krpálka a Saitóa nepochybně také Gruzínec Tušišvili, který po prohraném čtvrtfinále nesportovně skopl na zem pozdějšího vítěze Rinera a neunikl diskvalifikaci. Přišel tak o možnost boje o bronz i zítřejší soutěž smíšených družstev, kde měl být jednou z hlavních hvězd své země.

To už je za mě pro tento přenos vše, přeji top večer všem fanouškům juda.

Riner hodil svého soupeře technikou haraj-goši suverénně na lopatky a 16 vteřin před případným prodloužením ukončuje duel ipponem.

Je po všem, Teddy Riner je potřetí v kariéře olympijským vítězem!
31 sekund před koncem základní doby je tu zasloužené oboustranné šido za pasivitu.
Jsme v poslední minutě, Francouz drží soupeře, ale žádnou větší snahu o útoku nevidíme.
Nyní se ovšem Teddy Riner odhodlal ke skvělému protiútoku a byl blizoučko k vítězství!
Jsme v polovině mače, zatím sledujeme pouze zodpovědnou defenzivu Teddyho Rinera.
Další perspektivní útok Kima, ani tentokrát z toho bodovaná technika není.
Korejec je stále aktivnějším bojovníkem.
Utkání právě začíná, Riner výtečně ubránil úvodní atak Kima.
Je před námi již jen jeden zápas, ten, který domácí publikum očekává nejnetrpělivěji. Ve finále supertěžké váhy mužů se utká dvojnásobný olympijský vítěz domácí Teddy Riner a světová jednička Kim Min-čong.

Je konec, druhý bronz jde do Uzbekistánu! Jusupov předvedl soto-makikomi a následně si vynutil technikou ude-hišigi-juji-gatame submisi!
Aby zabránil bodu soupeře, chytil se Saitó nohy soupeře a dostává šido.
Nyní ovšem Uzbek po padesáti sekundách dokázal shodit soupeře k zemi.
Aktuálně začala bitva Jusupova a Saitóa, aktivnější je zatím Japonec.
Zbytek zápasu si již Tadžik pohlídal a získává bronzovou medaili.

Rachimov je stále lepším mužem na tatami a po dvou a půl minutách zapisuje wazari technikou tani-otoši!
Po 78 sekundách je Granda napomínán za pasivitu.
Právě začíná duel o bronz mezi Kubáncem Grandou a Rachimovem z Tadžikistánu.
o bronz
Andy Granda (CUB) vs. Temur Rachimov (TJK)
Ališer Jusupov (UZB) vs. Tacuru Saitó (JPN)

finále
Kim Min-čong (KOR) vs. Teddy Riner (FRA)
Následují medailové zápasy žen.

Po 2 minutách a 45 sekundách je z toho bleskově a perfektně provedená technika seoi-nage Kima a ippon!
Mírně aktivnější je zatím Korejec.
Utkání začíná, zatím sledujeme vyrovnanou bitvu.
Nyní nás čeká druhé semifinále, tedy duel Korejce Kima s přemožitelem Lukáše Krpálka Tacurou Saitóem.

Po 1 minutě a 43 vteřinách je tu ippon pomocí o-soto-gari famózního Teddyho Rinera, který k radosti tribun jde do finále!
Riner po 46 sekundách vidí napomenutí za strkání prstu do kimona soupeře.
Čeká nás tak semifinále mezi Rachimovem z Tadžikistánu a Domácím Rinerem.

Moment za který byl Gruzínec diskvalifikován

Tak pozor, Tušišvili byl z her diskvalifikován poté, co po zápase s Rinerem shodil francouzského judistu k zemi a do další fáze her tak již nezasáhne!
Druhý opravný duel obstará Uzbek Jusopov a Guram Tušišivili z Gruzie.
Nyní už Kokauri další šanci nedostává, 22 sekund před koncem základní doby zápasu vidí třetí napomenutí za pasivitu a do zápasu o bronz postupuje Andy Granda z Kuby.
Zdálo se, že Kokauri obdrží třetí šido, rozhodčí mu ale dává ještě jednu šanci.
Další pokusy Grandy o přehoz soupeře přes záda jsou neúspěšné.
Po 2 minutách a 12 sekundách mače je tu druhé šido pro Kokauriho.
Kubánec zkoušel přehoz přes záda, ale neuspěl.
Nyní pozvolna nastupuje Kokauri.
Po 40 vteřinách jsou oba judisté napomínáni za pasivitu.
Trochu aktivnější je nyní o 30 kilo lehčí Kubánec.
Začínáme, oba muži zjevně usilují o brzké získání dominance.
Jdeme na to, jako první zápasí v rámci oprav Ázerbájdžánec Kokauri a Kubánec Granda.
Do boje o zlato stále může promluvit světová jednička Kim Min-čong z Koreji, jejímž soupeřem je osmifinálový přemožitel Lukáše Krpálka Japonec Tacuru Saitó, stříbrný medailista z MS 2022. Druhé semifinále obstará světová trojka a Temur Rachimov z Tadžikistánu, který změří síly s domácí hvězdou světovou sedmičkou a zlatým medailistou z Ria i Londýna Teddym Rinerem.

S bojem o bronz se pak musí spokojit světová sedmnáctka Ušangi Kokauri z Ázerbájdžánu, pětka Andy Granda z Kuby, devítka Uzbek Jusupov a čtyřka Gruzínec Tušišvili.

Bez medaile bohužel z Paříže odjíždí obhájce zlaté medaile Lukáš Krpálek, který skončil již v osmifinále, ostatní medailoví favorité své pozice potvrdit zvládli.
Závěrečný program

opravy:
Ušangi Kokauri (AZE) vs. Andy Granda (CUB)
Ališer Jusupov (UZB) vs. Guram Tušišvili (GEO)

semifinále:
Kim Min-čong (KOR) vs. Tacuru Saitó (JPN)
Temur Rachimov (TJK) vs. Teddy Riner (FRA)

Vážení, hlásí se Paříž! V rámci tohoto onlajnu budete v pátek 2. 8. zhruba od 16:34 moci sledovat závěrečné mužské duely v judu v nejtěžší váhové kategorii 100 kil plus. Startovní listiny stejně jako další podstatné informace vám dodáme co nejdříve.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 16:34.