Mistrovství světa do 18 let

Kanada – Švédsko

5:4

konec (4:0, 1:2, 0:2)

04.05.2024, 17:10 • Metro Arena, Espoo • Semifinále • Šimon Rogner (@simonrogner)

Já vám děkuji za pozornost, loučím se z finského Espoo a budu se těšit zase někdy u hokeje na počtenou! (19:56:30)
Nejlepšími hráči zápasu byli vyhlášeni Viggo Nordlund (Švédsko) a Tij Iginla (Kanada).

Po utkání byli zároveň vyhlášeni nejlepší hráči obou týmů na celém MS. Za Švédsko to jsou brankář Love Härenstam a útočníci Linus Eriksson a Alexander Zetterberg. Za Kanadu pak gólman Carter George a forvardi Gavin McKenna a Porter Martone.
Javorové listy měly skvělý start do utkání – už v deváté minutě vedly o tři góly, po první třetině pak o čtyři. Švédsko ale ve druhé a třetí třetině zabralo, v obou periodách soupeře přestřílelo (16:7 a 13:7, celkem v zápase 35:26) a díky gólům Victora Eklunda ze 48. minuty a Huga Orrstena z 55. minuty se dostalo na rozdíl jedné branky. Vyrovnat už však nedokázalo a zítra ho čeká zápas o bronz se Slovenskem.
Ještě v úplně posledních vteřinách mohli Švédové zahrozit v útočném pásmu, ke střele se ale nakonec neprobojovali a Kanada tak i přes mohutný finiš severské reprezentace vítězí v semifinále 5:4 a postupuje do finále. To si zahraje zítra večer proti Spojeným státům.

60:00

Vyloučení v týmu Švédsko:
Lucas Pettersson – 10 min. osobní trest, nesportovní chování.

59:40

A opět musí Švédi do střední třetiny, Kanada dobře brání na modré čáře.

59:30

Puk je ve středním pásmu, Švédové znovu nahazují.

59:20

Kanadský kapitán Martone se snažil, seč mu síly stačily, píská se ale další icing jeho týmu.

59:07

Kanada mířila do prázdné branky, trefuje ale mimo. Po zakázaném uvolnění se hra vrací před George, vhazovat se bude po jeho pravici.

58:50

Kanada dobře brání ve středním pásmu, puk končí za bránou Švédů.

58:13

Kanada v plném počtu.

58:07

Jenom blok jednoho z Kanaďanů teď asi zabránil vyrovnání, které by měl po nahrávce Nordlunda na holi Lindberg. Puk se k němu ale nedostal.

57:19

Laxní hra v podání Erikssona a ztráta na pravém mantinelu znamená další vyhození Kanaďanů.

56:48

Eklund si najel na pravém křídle, George jeho střelu vyráží a Kanada se znovu aspoň na chvíli osvobozuje.

56:36

Kanada po vhazování vyhazuje a Švédsko začíná z vlastního pásma.

56:13

První kontroverzní zákrok Kanaďanů ve švédském obranném pásmu ještě rozhodčí nechali, podrážení v podání jejich kapitána Portera Martonea (CAN) na modré čáře už ale faulem je. Švédsko dostává v klíčovou chvíli zápasu přesilovou hru.

55:55

Důležitý zákrok Härenstama, jenž zastavil akci Kanaďanů po pravém křídle a pak znemožnil dorážku.

54:52

Švédi jsou už na dostřel jediného gólu a znovu v útočném pásmu.

5:4

Branky a nahrávky: 3. Greentree (Gill, Josephson), 8. McKenna (Martone, Schaefer), 9. Iginla (Schaefer, Ritchie), 19. Ritchie (Marrelli, Iginla), 28. Mews (Desnoyers, Martone) – 24. Nordlund (Eriksson), 29. Nordlund (Freij, Eriksson), 48. Eklund (Nordlund, Sahlin Wallenius), 55. Orrsten (Gustafsson, Hesselvall)

Kanada: George (Leenders) – Schaefer, Elick, Mews, Marrelli, Aitcheson, Brunicke, Gill – McKenna, Martone (C), Desnoyers – Luchanko, Ritchie, Iginla – Massé, Josephson, Greentree – Spence (A), Wetsch (A), Beaudoin – Vanacker.
Trenér: Gardiner MacDougall

Švédsko: Härenstam (Liv) – Sahlin Wallenius (A), Annborn, Öhrqvist, Freij, Eliasson, Gustafsson, Wernquist – Pettersson (A), Fernström, Lindberg – Nordlund, Eklund, Eriksson (C) – Berglund, Wozniak, Hesselvall – Toresson, Sterner, Orrsten.
Trenér: Johan Rosen

Rozhodčí: Lindner (USA), Wuorenheimo (FIN) – Ankerst Jerne (DEN), Williams (USA)

Diváci: 2808

02:18 CAN 1:0 Greentree (Gill, Josephson)
03:09 SWE 2 Eklund, vysoká hůl
07:07 CAN 2:0 McKenna (Martone, Schaefer)
08:10 CAN 3:0 Iginla (Schaefer, Ritchie)
12:56 SWE 2 Eliasson, nesportovní chování
CAN 2 Luchanko, podrážení
18:25 CAN 4:0 Ritchie (Marrelli, Iginla)
21:04 SWE 2 Freij, hákování
23:53 SWE 4:1 Nordlund (Eriksson)
24:22 CAN 2 Spence, podrážení
27:07 CAN 5:1 Mews (Desnoyers, Martone)
28:29 SWE 5:2 Nordlund (Freij, Eriksson)
37:44 SWE 2 Gustafsson, hrubost
CAN 2 Martone, hrubost
37:56 CAN 5+20 OK Marrelli, nedovolený zásah do hlavy nebo krku+nedovolený zásah do hlavy nebo krku, odpyká Vanacker
47:58 SWE 5:3 Eklund (Nordlund, Sahlin Wallenius)
54:19 SWE 5:4 Orrsten (Gustafsson, Hesselvall)
56:13 CAN 2 Martone, podrážení
60:00 SWE 10 Pettersson, nesportovní chování